pozmu.net::blog

Blog porzeraczamuzguw

Sposób na sql injection

Kiedyś robiłem trochę w PHP. Wszystko było fajnie i w ogóle, do momentu, gdy usłyszałem o sql injection. Padł blady strach, przetestowałem jedną z moich witryn i okazało się, że jest na to podatna. Zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania ale prawdę mówiąć kiepsko mi szło… w końcu skleciłem funkcję która, jak mi się wydawało, dawała pełne bezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że to zabezpieczenie można było łatwo obejść… na szczęście w owych czasach chyba nikt na to jeszcze nie wpadł. Anyway, jeśli chcecie się dobrze zabezpieczyć to znalazłem takie coś:

Zastosowanie:
// Przyjmujemy, dla przykładu:
$_POST['uid'] = 1;
$_POST['name'] = 'Łukasz "anAKiN" Lach';
$_POST['username'] = 'anakin';
$_POST['password'] = 'an4kin';
$_POST['newsletter'] = 1;

$sql = SQL('INSERT INTO users (id, uid, name, username, password, newsletter) '.
'VALUES (NULL, %d, %s, %s, %s, %b)', $_POST['uid'], $_POST['name'],
$_POST['username'], md5($_POST['password']), $_POST['newsletter']);

Wynikowa wartość (zapytanie wynikowe):
INSERT INTO users (id, uid, name, username, password, newsletter)
VALUES (NULL, 1, "Łukasz \"anAKiN\" Lach", "anakin",
"97296eca657a093aa379778c237e292d", 1)

Autor: Łukasz Lach.
To co mi się podoba w tym rozwiązaniu to bardzo ładna konstrukcja funkcji, emulująca znaną programistom składnię i ograniczająca kłopotliwość definiowania typu przekazywanych do bazy danych do minimum. Jednocześnie, jako że wszystko dzieje się tuż przed wysłaniem do bazy łatwo sobie przyswoić nawyk stosowania tej funkcji zamiast „gołego” zapytania SQL.

4 komentarze

 1. Dami powiedział:

  To zadziała tylko jak magic_quotes_gpc jest wyłączone, w innym wypadku ukośniki będą dodane 2x

 2. marti powiedział:

  jak mozna to usunac, pobralam ten program a teraz nie moge odtworzyc swoich fotek, usuwam go ale nic to nie daje…
  ja cgce moje fotki, please hepl

 3. porzeraczmuzguw powiedział:

  Jaki program, jakie fotki???

 4. nike hyperdunk powiedział:

  I intended to post you the very small observation so as to thank you very much as before over the pretty basics you’ve discussed at this time. It’s certainly strangely generous of people like you in giving publicly all most of us would’ve supplied for an e book to earn some dough for their own end, specifically considering that you might have tried it if you considered necessary. Those creative ideas in addition acted to be a easy way to recognize that someone else have the same dream just like my very own to figure out many more around this issue. I believe there are lots of more enjoyable sessions ahead for people who discover your site.

Dodaj komentarz

Proszę zauważ: Moderacja komentarzy jest włączona i może opóźnieć pojawienie się twojego komentarza na stronie. Nie ma potrzeby wysyłania twojego komentarza ponownie.